• ایران، تهران
  • 1403/5/2
news-cd469f7775.jpg
فولاد نقش آفرینی فولاد اکسین در توسعه صنعت نفت و گاز کشور

فولاد اکسین خوزستان یکی از اصلی‌ترین فولادسازانی است که در تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا یعنی ورق‌های عریض با استاندارد API نقش بسزایی در پروژه‌های نفتی و خطوط انتقال آب و گاز ایفا می‌کند.

به گزارش فولادخبر به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین، این شرکت تنها تولیدکننده این محصول در کشور است که نیاز صنایع پایین دست خود را تامین می کند. ورق های API نقش مهمی در توسعه صنایع نفت و گاز کشور ایفا می کنند. 

این ورق ها در ساخت مخازن فشار بالا، در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، تولید لوله های درزدار با قطر بالا، پالایشگاه های هسته ای و شیمیایی و ... کاربرد دارد. در نتیجه باید آنها را یکی از مواد اولیه مورد نیاز توسعه صنایع پتروشیمی و نفت و گاز دانست که ارزش افزوده بسیاری به همراه دارد. 

فولاد اکسین نیز با رسالت تامین این نیاز وارد تولید شد تا بتواند با تولید این ورق ها در کاهش ارزبری کشور نیز  اثر گذار باشد.

درنتیجه تولید پایدار در فولاد اکسین بسیار حائز اهمیت است زیرا به نوعی تولید این محصول در انحصار این مجموعه بوده و از سویی دیگر پروژه های بسیاری در کشور در حال اجرا هستند. 

این موضوع باعث شد تا فولاد اکسین دست پر از نمایشگاه اخیر نفت بازگردد و 3  قرار داد مهم در زمینه تامین ورق های API منعقد کند.

در اولین قراداد که میان فولاد اکسین خوزستان و شرکت جندی‌شاپور به امضا رسید، مقرر شد 78 هزار تُن ورق‌های مورد نیاز پروژه خط لوله 42 اینچ غرب کارون گستره دو از سوی فولاد اکسین تولید و تامین شود.

تولید و تامین 75 هزار تُن ورق‌های خاص با استاندارد جهانی API  با شرکت ایران‌ ارتباط به منظور استفاده در پروژه خط لوله 42 اینچ غرب کارون گستره یک، دومین قراردادی بود که به امضای مدیران عامل شرکت شرکت ایران ارتباط و فولاد اکسین رسید‌.

همچنین سومین تفاهم‌نامه که به منظور تامین ورق‌های آلیاژی پروژه‌های مختلف کشور بود، میان شرکت تجارت بین‌الملل مان‌اسپادانا و فولاد اکسین خوزستان به تناژ  حدود 200 هزار تُن امضا شد. 

امضای این سه قرارداد بزرگ که بالغ 350 هزار تن از محصولات مختلف فولادی را شامل می شود. موضوعی که نشان می دهد فولاد اکسین امروز در جایگاهی قرار دارد که توانسته اعتماد مشتریان را جلب و حضور پررنگی در بازار داشته باشد.

موفقیت در بازار داخلی می تواند بر توسعه بازارهای صادراتی فولاد اکسین نیز موثر باشد. بدون شک افزایش میزان تولید به میزان ظرفیت اسمی می تواند حجم صادرات این مجموعه را افزایش دهد اما با این حال فولاد اکسین به عنوان صادرکننده برتر انتخاب شده است. این موضوع نشان می دهد فولاد اکسین می تواند سهم بسزایی در افزایش ارز آوری صنعت فولاد داشته باشد زیرا محصولاتی با ارزش افزوده بالا تولید می کند. 

فولاد اکسین امروز با سهم بالایی که در تامین نیاز صنایع نفت و گاز ایفا می کند نشان داد با مدیریت وبرنامه ریزی می تواند بر چالش های گذشته غلبه کرده و  زنجیره ارزش صنعت فولاد را توسعه داد. تغییر در سبد محصولات تولیدی در بین تولیدکنندگان فولاد می تواند علاوه بر توسعه زنجیره ارزش و تولید محصولاتی با کاربری مهم، میزان سوددهی و حجم صادرات را افزایش دهد زیرا اشتهای بازار جهانی هم در حال گذر از فولادهای میانی است.

خبرهای مرتبط

خبر مرتبط با این خبر یافت نشد .

نظرات

دیدگاهی برای این خبر ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه