• ایران، تهران
  • 1403/5/2
news-e77f31ee52.jpg
فولاد ضعف شدید تقاضا در بورس کالا برای معاملات مواد اولیه زنجیره فولاد/ کنسانتره سنگ آهن معامله نشد

‌ضعف شدید تقاضا در معاملات مواد اولیه زنجیره فولاد با در نخستین روز‌های تیر شروع شد و در هفته سوم تیرماه به اوج رسید. در آخرین معاملات بورس کالا تقاضایی برای کنسانتره سنگ‌ آهن وجود نداشت، قیمت آهن اسفنجی ۷ تومان در هر کیلو افزایش یافت و متوسط قیمت گندله سنگ آهن نیز ۲.۳ درصد به ازای هر کیلوگرم کاهش یافت.

به گزارش فولادخبر به نقل از ایراسین، هفته سوم تیرماه به روز‌های کم‌تقاضایی در معاملات مواد اولیه زنجیره فولاد تبدیل شد. سطح تقاضا برای محصولاتی مانند کنسانتره سنگ آهن از هفته اول تیر به شدت کاهش یافته بود ولی در این هفته از ۶۰۹ هزار تن کنسانتره عرضه شده در بورس کالا هیچ مقداری مورد معامله قرار نگرفت. در معاملات آهن اسفنجی نیز کمتر از ۳۹ درصد از عرضه، معامله شد. در عرضه گندله سنگ آهن سطح معاملات به مراتب بالاتر بود.

آهن اسفنجی

هفته سوم تیرماه متوسط قیمت آهن اسفنجی در معاملات بورس کالا با افزایش ناچیز ۷ تومانی به قیمت ۱۲،۱۳۶ تومان در هر کیلوگرم رسید. روند قیمتی آهن اسفنجی در هفته‌های گذشته نزولی بود. برخی از فعالان بازار عقیده دارند متوسط قیمت آهن اسفنجی در اواسط تابستان به کانال ۱۱ هزار تومان می‌رسد. سال گذشته نیز خرداد و تیر متوسط قیمت آهن اسفنجی در کانال کیلویی ۱۲ هزار تومان معامله می‌شد و در مردادماه به کانال ۱۱ هزار تومان کاهش یافت. کمترین قیمت آهن اسفنجی در فروردین ۱۴۰۲ و در کانال ۹ هزار تومان به ثبت رسید. به طور سنتی قیمت آهن اسفنجی در نیمه اول سال کاهش می‌یابد. روند قیمت آهن اسفنجی در معاملات بورس کالا به صورت نمودار زیر است:

در معاملات هفته سوم تیرماه کمتر از ۳۹ درصد از آهن اسفنجی عرضه شده مورد معامله قرار گرفت. در نیمه گرم سال با افزایش شدید عرضه آهن اسفنجی، سطح معاملات در بورس کالا کاهش پیدا می‌کند.

گندله سنگ آهن

هفته سوم تیرماه متوسط قیمت گندله سنگ آهن در معاملات بورس کالا ۲.۳ درصد کاهش یافت و از کیلویی ۵،۲۸۰ تومان به ۵،۱۵۸ تومان رسید. قیمت گندله سنگ آهن در ۴ هفته متوالی افزایش یافته بود و این کاهش قیمت ترمز رشد بیشتر قیمت گندله سنگ آهن را کشید. روند قیمتی گندله سنگ آهن در معاملات بورس کالا به صورت نمودار زیر است:

 

گل‌گهر، گهرزمین و اپال پارسیان در هفته سوم تیرماه بر شدت عرضه گندله سنگ آهن افزودند. این هفته ۹۱۳ هزار تن گندله سنگ آهن عرضه شد و ۶۱۰ هزار تن از آنها مورد معامله قرار گرفت. این سطح از معاملات گندله سنگ آهن در بورس کالا طی یک یک سال گذشته کم سابقه بود.

کنسانتره سنگ آهن

 

هفته سوم تیرماه ۶۰۹ هزار تن کنسانتره سنگ آهن در بورس کالا عرضه شد و حتی ۱ کیلوگرم از آنها نیز معامله نشد. تقاضا برای کنسانتره سنگ آهن صفر بود. در طول دو هفته گذشته نیز حجم معاملات کنسانتره سنگ آهن به کمتر از ۵۰ هزار تن رسیده بود. دو هفته قبل قیمت کنسانتره سنگ آهن با یک سقوط ۳ درصدی مواجه شد و پس از آن تقاضا برای این محصول به صفر رسید. روند قیمتی کنسانتره سنگ آهن در معاملات بورس کالا به صورت نمودار زیر است:

 

خبرهای مرتبط

نظرات

دیدگاهی برای این خبر ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه