• ایران، تهران
  • 1403/3/28
news-cd586c892a.jpg
فولاد جانمایی اشتباه کارخانجات فولاد، خروجی فشار نمایندگان مجلس است

رییس انجمن سنگ آهن گفت: هشت طرح فولادی کلنگ‌زده شده به آب، انرژی و جاده دسترسی نداشتند.

به گزارش فولاد خبر به نقل از اکونگار؛ مهرداد اکبریان در تشریح این طرح‌ها گفت: در دوره احمدی نژاد هشت طرح فولادی را کلنگ زدند که سیاست افزایش تولید تا 55 میلیون تن را اجرایی کنند. هر هشت طرح دولتی و نیمه دولتی بودند و تمامی آنها با جانمایی‌های اشتباه تاسیس شدند. این هشت کارخانه نه تنها به آب‌های آزاد دسترسی ندارند بلکه به انرژی، جاده و منابع آبی نیز دسترسی ندارند.

او درباره دلایل این جانمایی‌ها کفت: نمایندگانی که نفوذ داشتند با تعاملات با دولت و مجلس، مجوز احداث یک کارخانه در حوزه انتخابی خود را گرفته است. یکی از مشکلات عمده در جانمایی غلط در تمامی صنایع کشور حتی در امور بسیار تخصصی، به فشار نمایندگان ادوار مجلس مربوط می‌شود. به خیال خود به منطقه‌شان خدمت می‌کنند درحالی که بازبینی این پروژه‌ها نشان می‌دهد که کار بسیار غلطی بوده که منافع ملی و آن حوزه را به خطر انداخته است.

او در ادامه افزود: امروز بحث افزایش تولید فولاد به‌صورت جدی درحال پیگیری‌ست و به‌زودی میزان تولید به دو تا سه برابر نیاز سالانه خواهد رسید. این یعنی نگاه مسئولان به صادرات فولاد معطوف است. از طرفی نگرانی‌ها برای تامین مواد اولیه یعنی سنگ آهن و کنسانتره وجود دارد که ممکن است در آینده از طریق واردات نیاز به تامین باشد. با توجه به اینکه صادرات و واردات از بنادر جنوب کشور انجام می‌شود کارخانجات جدید باید در این مناطق احداث شوند. بر اساس تغییرات تولید، تصمیم گرفته شد کارخانجاتی که در گذشته در مناطق مرکزی احداث شده برای تامین نیاز داخل حفظ شوند اما کارخانجات جدید که قرار است محصولات صادراتی تولید کند و ممکن است مواد اولیه را نیز وارد کند؛ در مناطق بندری و جنوبی کشور احداث شوند. دوستان در این مسیر مقداری کار کردند ولی هنوز گام جدی و موثر برداشته نشده و هنوز هرچند وقت یکبار مجوزی در نیشابور، کرمان، طبس و اصفهان صادر می‌شود.

 

خبرهای مرتبط

خبر مرتبط با این خبر یافت نشد .

نظرات

دیدگاهی برای این خبر ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه