• ایران، تهران
  • 1403/3/3
news-5c25129c03.jpg
فولاد تامین پروژه‌های ریلی کشور توسط ذوب آهن اصفهان

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: بیشترین نیاز پروژه‌های ریلی در کشور توسط این شرکت تامین می‌شود.

به گزارش فولادخبر به نقل از ایمنا، مهدی کوهی صبح امروز، دوشنبه شانزدهم بهمن در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ذوب آهن در آستانه ۵۳ سالگی قرار دارد و پیش‌ران مگا پروژه‌های توسعه راه آهن سراسری کشور است، این شرکت یکی از عوامل کمک رسانی به حمل و نقل کشور در حوزه راه آهن است که ۹۵ درصد آن در کشور و هم عمده آن توسط شرکت ذوب آهن انجام می‌شود.

وی افزود: این محصول توسط شرکت کاتنر آلمان وارد و امروز به صورت خود جوش و ساخت داخلی در حال انجام است، که تا به کنون بیش از ۱۷۰ تن محصول تولید شده است.

مدیر عامل ذوب آهن ادامه داد: مسیرهای تبریز_ایل‌گلی، ایل‌گلی-میانه، میانه-تبریز، همدان-سنندج و پروژه آخر پرند تا تجریش با ریل ذوب آهن اصفهان انجام خواهد شد.

کوهی گفت: ذوب آهن به عنوان مادر صنعت فولاد کشور توانسته به وظایف خود به خوبی عمل کند، پیشرانی که این شرکت داشته است تولید ریل مورد نیاز متروها است که مترو مشهد، تبریز و تهران زیر بار تولیدی ریل آهنی ذوب آهن اصفهان هستند و باتوجه به اینکه در سه ماه گذشته میزبان مدیر عاملان کلان شهر استان‌ها بودیم که مشهد با توجه به نیاز ۲۵۰ تنی ریل سخت با بازرسی‌های سخت گیرانه‌ای که انجام شد ۲۵۰ تن آن تولید و تحویل داده شده است، دو مترو اصفهان و شیراز هم در حال مذاکره هستیم و امید داریم در یک مدت زمان کوتاه این توافقات انجام شود.

وی عنوان کرد: شرکت ذوب آهن قصد ورود به صنعت ساختمان‌سازی را دارد که در گذشته این شرکت تولیداتی به صورت سنتی در تولید تیر آهن کلاف‌نبشی بوده و در گذشته تولید محصولات بال پهنا و پیچ‌ومهره‌ایی را داشته است.

مدیر عامل ذوب آهن ادامه داد: باتوجه به اینکه صنایع معدنی از جمله صنایع حادثه‌خیز است و یکی از عوامل آن آرک‌های موجود و استفاده شده در آن است، شرکت ذوب آهن در زمینه R&D تحقیقاتی انجام داده و آرک‌های معدنی نیز برای معدن ذغال سنگ طبس انجام داده است، از آنجایی که این محصولات جز محصولات سنتی بازار نیستند و باید توسط عوامل مربوطه به فروش برسد که امید داریم در سال‌های آینده اطلاعات بهتری در زمینه فروش برای اصحاب رسانه داشته باشیم.

کوهی افزود: دیگر کارهای که در گذشته انجام می‌شده اما روند آن کند بوده است و در زمان تحریم‌ها تشدید شد این بود که ارتباط ما با شرکت‌های دارای تکنولوژی قطع شود، و سعی بر آن داشته‌ایم که با استفاده از استعداد جوان و شرکت‌های دانش بنیان و با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری ادامه روند R&D را با این شرکت‌ها داشته باشیم که در دوماهه گذشته یکی از قرار دادها انجام شده و در آینده شاهد باز خورد آن خواهیم بود.

وی عنوان کرد: ۸۵ درصد قطعات مورد نیاز مکانیکال شرکت در خود ذوب آهن تولید و دیگر نیاز به واردات آن‌ها نخواهیم داشت و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دیگر حوزه‌ها هم به این خود کفایی برسیم.

مدیر عامل ذوب آهن گفت: در ۲۲ سال گذشته یک سند زیست محیطی با محیط زیست انجام شد که ۱۴ پروژه آن تصویب و چهار پروژه آن در حال انجام و دیگر برنامه‌ها در دستور دو هفته‌ای شرکت قرار دارد و پیشرفت پروژه‌ها از نظر کیفیت، کمیت، اجرا و تمامی جهات با نظارت شخصی در حال بررسی هستند و لیست پروژه‌های زیست محیطی مانند دیگر پروژه‌های سرمایه‌ای در دستور کار دو هفته‌ای خود قرار داده‌ایم.

پروژه‌های آینده ذوب آهن اصفهان

کوهی عنوان کرد: در دستور کار ذوب آهن اصفهان افتتاح دو پروژه پلنت اکسیژن که تست سرد آن با موفقیت انجام شده و در حال تست گرم آن هستیم و دیگر پروژه LF3 است که برای افتتاح این دو پروژه منتظر یک رویداد ملی با حضور مسئولان هستیم.

وی در خصوص دو پروژه دیگر برای سال آینده ادامه داد: تصفیه خانه مرکزی ذوب آهن است که توسط مپنا در حال اجراسازی است برای انتقال پساب شهرها باتوجه به اینکه در کویر مرکزی هستیم و اصفهان با مشکلات کم‌آبی دسته و پنجه نرم می‌کند خود را موظف دانستیم که تولید آب به روش‌های دیگر مانند توسعه پساب انجام دهیم، تصفیه‌خانه مرکزی شرکت را آماده می‌کنیم که ابتدا با پساب خود ذوب آهن و بعد با پساب شهرهای اطراف تأمین کننده آب مورد نیاز شرکت باشد.

مدیر عامل ذوب آهن گفت: با توجه به اینکه صنایع معدنی از جمله صنایع حادثه‌خیز کشور هستند و یکی از عوامل آن آرک‌های موجود و استفاده شده در آن‌ها است، شرکت ذوب آهن در زمینه R&D تحقیقاتی انجام داده و در این خصوص آرک‌های معدنی برای معدن زغال سنگ طبس انجام داده است، از آنجایی که این محصولات جز محصولات سنتی بازار نیستند و باید توسط عوامل مربوطه به فروش برسد که امید داریم در سال‌های آینده اطلاعات بهتری در زمینه فروش برای اصحاب رسانه داشته باشیم.

کوهی افزود: از دیگر کارهای که در گذشته با روند کند انجام می‌شد و در زمان تحریم‌ها تشدید شد این بود که ارتباط ما با شرکت‌های دارای تکنولوژی قطع شود، و سعی بر آن داشته‌ایم که با استفاده از استعداد جوان و شرکت‌های دانش بنیان و با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری ادامه روند R&D را با این شرکت‌ها داشته باشیم که در دوماهه گذشته یکی از قرار دادها انجام شده و در آینده شاهد باز خورد آن خواهیم بود.

وی عنوان کرد: ۸۵ درصد قطعات مورد نیاز مکانیکال شرکت در خود ذوب آهن تولید و دیگر نیاز به واردات آن‌ها نخواهیم داشت و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دیگر حوزه‌ها هم به این خود کفایی برسیم.

پروژه‌های زیست محیطی شرکت

مدیر عامل ذوب آهن گفت: در ۲۲ سال گذشته یک سند زیست محیطی با محیط زیست انجام شد که ۱۴ پروژه آن تصویب و چهار پروژه آن در حال انجام و دیگر برنامه‌ها در دستور دو هفته‌ای شرکت قرار دارد و پیشرفت پروژه‌ها از نظر کیفیت، کمیت، اجرا و تمامی جهات با نظارت شخصی در حال بررسی هستند و لیست پروژه‌های زیست محیطی مانند دیگر پروژه‌های سرمایه‌ای در دستور کار دو هفته‌ای خود قرار داده‌ایم.

پروژه‌های آینده ذوب آهن اصفهان

کوهی عنوان کرد: در دستور کار ذوب آهن اصفهان افتتاح دو پروژه پلنت اکسیژن که تست سرد آن با موفقیت انجام شده و در حال انجام تست گرم آن هستیم و دیگر پروژه LF3 است که برای افتتاح این دو پروژه منتظر یک رویداد ملی با حضور مسئولان هستیم.

وی در خصوص دو پروژه دیگر برای سال آینده ادامه داد: تصفیه خانه مرکزی ذوب آهن است که توسط مپناه در حال اجرا سازی است برای انتقال پساب شهرها با توجه به اینکه در کویر مرکزی هستیم و اصفهان با مشکلات کم‌آبی دسته و پنجه نرم می‌کند خود را موظف دانستیم که تولید آب به روش‌های دیگر مانند توسعه پساب انجام دهیم، تصفیه‌خانه مرکزی شرکت را آماده می‌کنیم که ابتدا با پساب خود ذوب آهن و بعد با پساب شهرهای اطراف تأمین کننده آب مورد نیاز شرکت باشد.

مدیر عامل ذوب‌آهن گفت: در صورت‌های مالی که در تاریخ ۱۲/۲۹ منتشر شد شش هزار میلیارد تومان یا شش همت زیان انباشته داشته‌ایم ،۱۸ هزار میلیارد تومان یا ۱۸ همت وام و ضمانت نامه سررسید شده داشته‌ایم و سه همت بدهی بابت سود به سهام دار اصلی جزئی از تعهدات ما بوده است.

کوهی افزود: برنامه اصلاح ساختار مالی یکی از برنامه‌های اساسی بود که مجمع شرکت را موظف به انجام آن کرد، که از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها توسط کارشناسان رسمی دادگستری انجام شد، در تاریخ ۹/۳۰ با ارزشیابی سرمایه گذاری جدید و تجدید ارزیابی‌ها دارایی‌ها توسط کارشناس ۷۱ همت اعلام شده است، و در حال حاضر در حال رسیدگی به وسیله بازرس قانونی و بعد از آن توسط سهامدار و مجمع تصویب خواهد شد.

وی افزود: نتیجه حاصل از مورد گفته شده خروج از ماده ۱۴۱ است و در ارتباط با صدور ضمانت نامه‌ها، گردش مالی و غیره دست شرکت باز خواهد شد.

مدیر عامل ذوب آهن در ارتباط با ترتیب دیگری که برای اصلاح ساختار مالی شرکت پیش‌بینی شده، ادامه داد: افزایش سرمایه از محل آورده و مطالبات است، سعی بر آن داریم تا قبل از سال اقدامات قانونی آن انجام شود.

کوهی افزود: دو اقدام عنوان شده کمک شایانی به مثبت شدن تراز مالی می‌شود، تزار عملیاتی شرکت در شش ماهه اول سال نسبت به سال گذشته مثبت بوده است.

اقدامات اساسی تولید

وی گفت: با ورود به پروژه‌های ارزش افزا مانند تولید ریل که تا سال آینده به ۷۰ هزار تن افزایش خواهیم داد، با طرح‌های توسعه‌ای که وزارت راه کشور خواهد داشت امید به افزایش و فروش موفق آن داریم.

مدیر عامل ذوب آهن افزود: با ادامه پروژه پی‌سی‌آی در هر تن بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو کک کمتر مصرف خواهد شد همچنین کاهش ضایعات از دیگر برنامه‌های تولید و مهندسی است تا بتوانیم به سوی استانداردهای واقعی که در این صنعت وجود دارد حرکت کنیم.

کوهی در خصوص خوراک و تهیه مواد اولیه گفت: بنا داریم در افق ۱۴۰۴ تولید فولاد را به ۵۰ میلیون تن برسانیم، در حال حاضر ۳۴ میلیون تن انواع محصولات فولادی در حال تولید است، کشور در تأمین سنگ و زغال مشکل دارد؛ برای سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن ظرفیت اسمی نیاز به پنج میلیون و۷۰۰ هزار تن سنگ درشت و ریز دانه داریم که نیاز خود را از طریق بورس، مزایده‌ها تأمین می‌شود.

وی افزود: کارخانه‌های مانند گل‌گوهر و چادرملو که قبلاً سنگ و مواد معدنی تولید می‌کردند و به فولادی‌ها ارسال می‌کردند امروز با تأسیس کارخانه فرآوری دیگر سنگ را به بازار عرضه نمی‌کنند که از مشکلات به وجود آمده در صنعت فولاد است.

در پایان این نشست از دو محصول H26 و H28 که توسط غیور مردان ذوب آهن تولید که در عرصه ساختمان سازی و مقاومت سازی در برابر زلزله و دیگر حوادث داشته باشد، رونمایی شد، این محصولات همچنین در دیگر زمینه‌هایی مانند ریل سازی، سد سازی، کشتی‌سازی، سکوهای نفت و گاز، سوله سازی و سازه‌های دریایی بسیار ارزشمند است.

خبرهای مرتبط

نظرات

دیدگاهی برای این خبر ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه