دسته بندی : بین الملل    |    کد خبر : 6405
سه شنبه 10 آبان 1401

بعد از تعطیلات عید جمهوریت در ۲۹ اکتبر در ترکیه فولادسازان تمایلی به رزرو محموله‌های جدید قراضه ندارند. هیچ بهبودی در فروش مقاطع طویل دیده نمی‌شود و تنها محموله‌های کوچک با قیمت‌های پایین به فروش رفته که باعث تحت فشار قرار گرفتن بیشتر بهای مواد اولیه وارداتی و داخلی شده است.

به گزارش فولاد خبر به نقل از پلنر؛ قیمت میلگرد در بازار داخلی بدون احتساب ٪۱۸ VAT تا ۶۳۰ دلار/ تن EXW و در بازارهای صادراتی تا ۶۵۰-۶۷۰ دلار/ تن فوب کاهش داشته است.

حاشیه سود کارخانه‌ها بسیار پایین بوده و نبود تقاضا برای محصولات نهایی باعث توقف تولید و کاهش تقاضا برای قراضه گشته است. تامین‌کنندگان باتوجه به شرایط نامطلوب ترکیه به‌دنبال مقاصد جایگزین مانند بنگلادش و هند برای مواد اولیه خود هستند.

با این حال در اکثر کشورهای واردکننده تقاضا مقاطع فولادی پایین بود، خبری از مذاکرات جدید شنیده نمی‌شود و قیمت‌ها روندی نزولی دارند.

قیمت خرید قراضه در اروپا حدود ۳۰۵-۳۱۲یورو/ تن ( ۳۰۳-۳۱۰ دلار/ تن) تحویل اسکله تخمین زده شده و ۳۵۰-۳۵۵ دلار/ تن CFR ترکیه ارزیابی می‌شود. با وجود مقاومت صادرکنندگان باتوجه به کاهش بهای سنگ آهن و نبود تقاضا برای فولاد انتظار می‌رود صادرکنندگان وادار به عقب‌نشینی از قیمت‌های پیشنهادی خود باشند.