دسته بندی : فولاد و آهن    |    کد خبر : 6402
دوشنبه 09 آبان 1401

رئیس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین برای همگامی با جهان در معدنکاری و تولید فولاد سبز، تاکید کرد.

به گزارش فولاد خبر به نقل از ایمیدرو، وجیه اله جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم امضای تفاهم‌نامه معدنکاری سبز و فولاد سبز میان شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو تاکید کرد: برای همگام شدن با کشورهای پیشرو در این حوزه باید از تکنولوژی‌های نوین استفاده کرد. همچنین در طراحی‌ها و ورود ماشین آلات معدنی تکنولوژی‌های مربوط به معدنکاری و فولاد سبز را مد نظر قرار داد چرا که استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی می‌تواند این حوزه را دچار مشکل کند.

جعفری ادامه داد: باید فعالیت در این زمینه را امروز شروع کنیم تا از کشورهای جهان در این حوزه عقب نمانیم و فاصله خود را با آنها به حداقل برسانیم. بنابراین بهتر است کار را بدون اتلاف وقت شروع کرد و چگونگی آن نیز باید از طریق این تفاهم‌نامه‌ها دنبال شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: سرعت استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید و تولید آنها بسیار افزایش یافته و می‌تواند به کاهش قیمت تمام شده و استفاده از فناوری‌های جدید در همه موارد ازجمله استحصال، استخراج و حتی اکتشاف کمک کند.

ایمیدرو در کنار فولادسازان

وی افزود: ایمیدرو به‌عنوان وظیفه اصلی خود، آغازگر این موضوع است و در کنار مجموعه‌های فولادی قرار دارد تا بتوان بازار بهتری در داخل و خارج از کشور، با ارزش افزوده بیشتری داشته باشیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: زنجیره فولاد ایران نسبت به سایر زنجیره‌های مواد فلزی رشد مناسبی داشته و به لحاظ تکنولوژی، بومی‌سازی، توازن و سرمایه‌گذاری وضعیت مطلوب‌تری دارد.

وی با اشاره به چشم‌انداز تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد کشور 45 میلیون تن و تولید این محصول در کشور نیز حدود 30 میلیون تن در سال است که این نشان از توانایی محقق ساختن هدف ایجاد ظرفیت 55 میلیون تنی- طبق برنامه تا سال 1404 - است.

جعفری گفت: امروز زنجیره فولاد با طرح جامع فولاد (که توسط ایمیدرو راهبری شده است) وضعیت و توازن مطلوب‌تری دارد. این در حالی است که در کنار تامین مواد اولیه باید به فولادسبز به‌عنوان یکی از دغدغه‌های آتی این صنعت توجه کرد.

وی ادامه داد: قطعا در آینده با وضع مالیات بر تولیدات فعلی فولاد و نیز توجه به موضوع کربن و ضایعات صفر، باید توجه به فولاد سبز، مسائل محیط زیستی، کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره‌وری را مد نظرقرار داد.

تولید 2 میلیون تن کربن در بخش فولاد و آلومینیوم

غلامرضا ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو نیز در این مراسم اظهار کرد: با توجه به اهمیت کربن‌زدایی در سال‌های آتی، دستیابی به فناوری تولید سبز ضرورتی انکارناپذیر است.

وی افزود: حدود 7درصد از انتشار کربن در جهان مربوط به تولید فولاد است و طبق مطالعه صورت گرفته توسط ایمیدرو، میزان تولید کربن در حوزه فولاد و آلومینیوم 2 میلیون تن در است که تا سال 1409 به 18 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

ملاطاهری ادامه داد: با در نظر گرفتن پروتکل‌های بین‌المللی و مباحث مربوط به مالیات کربن در سال‌های آتی، توجه به این موضوعات و برنامه‌ریزی لازم در این حوزه، از الزامات اساسی صنایع معدنی است که ایمیدرو با جدیت آن را دنبال خواهد کرد.