دسته بندی : فولاد و آهن    |    کد خبر : 5882
شنبه 13 شهريور 1400

بومی‌سازی ساخت سازه‌های صنعتی ST52 برای نخستین‌ بار در شرکت فولاد خوزستان انجام شد.

به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، انجام این پروژه با استفاده از توان داخلی و با در نظر گرفتن ساخت و اجرای مقاطع استراکچر ماشین ریخته‌گری بلوم از جنس ST52 به دلیل استحکام، مقاومت بیشتر در برابر خوردگی در ماشین ریخته‌گری بلوم، افزایش طول عمر سازه و به حداقل رساندن میزان توقفات، برای نخستین بار در شرکت فولاد خوزستان انجام شد.

واحد سازه‌های صنعتی، وظیفه تعمیر و نگهداری استراکچر اصلی محیط صنعتی فولاد خوزستان را عهده‌دار است که شامل سازه فلزی، سازه بتنی و سقف سوله‌های صنعتی هستند.

کاردان سازه‌های فلزی درباره روند تعمیرات بیان کرد: تعمیرات ماشین ریخته‌گری با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده بود و مطالعات و بررسی‌های میدانی به‌ صورت مقطعی جهت تعویض این سازه از سال ۹۶ تا اواخر ۹۸ منتهی شد، در سال ۹۹ با توجه به توقفات برقی به‌ صورت ویژه ۶ ماه بررسی‌ها و سایت‌ ویزیت‌های پیاپی میدانی از سازه معیوب انجام شد. همچنین جلسات و مشخص کردن آیتم‌های کاری و جلوگیری از تداخل کار با دیگر واحدها، مشخص کردن مسیر ایمن بدون بروز حادثه، کاهش میزان زمان توقف مورد نیاز، مشخص کردن پیمانکار مجرب جهت ساخت مقاطع توسط واحد ساخت و پیمانکار اجرای این پروژه، نقشه‌خوانی و پروسه ساخت مقاطع به طور منظم پیگیری شد.

دامن‌پاک در ادامه افزود: زمان شروع تعمیرات ماشین ریخته‌گری بلوم از ۲۶ شهریور ماه سال ۹۹ آغاز و چهار آبان‌ ماه سال ۹۹ به مدت ۴۰ شبانه‌روز انجام شد.

وی گفت: همچنین این تعمیرات با استفاده از نیروهای مجرب و پرتلاش به تعداد ۶۰ تن در دو شیفت ۳۰ نفره، به‌ صورت شبانه‌روزی، در حجم 57 هزار و 600 نفر ساعت انجام شد.

کاردان سازه‌های فلزی هدف از انجام این پروژه را با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب و شعار سال، بی‌نیازی از شرکت‌های خارجی و استفاده از تخصص و توان نیروهای بومی عنوان کرد.

دامن‌پاک درباره صرفه اقتصادی این طرح اظهار کرد: اجرای این پروژه از لحاظ اقتصادی دارای چند نکته حائز اهمیت می‌باشد. چرا که استراکچر ماشین ریخته‌گری بلوم در زمان مونتاژ آن تا مرحله بهره‌برداری به‌ وسیله‌ متخصصین شرکت سومیتومو ژاپن انجام شده بود. اما در این مرحله تقریبا پس از گذشت چهل سال از عمر سازه اصلی، این ماشین بدون نیاز به استفاده از شرکت‌ها و متخصصان خارجی، برای نخستین بار با استفاده از توان گروهی متخصصان و نیروهای بومی با موفقیت تعویض شد.

وی در ادامه گفت: هزینه انجام شده از ساخت تا مرحله اجرا تقریبا ۵۰ میلیارد ریال بود. با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران اگر ریسک تعویض سازه این ماشین با تخصص و توان نیروهای بومی استان خوزستان انجام نمی‌شد، با توجه به افزایش قیمت دلار، برای رایزنی و اخذ موافقت شرکت‌های ژاپنی برای انجام کار، بیش از چند میلیون دلار باید هزینه می‌شد. همچنین با پذیرفتن مسئولیت نظارت این فعالیت و استفاده از نیروهای داخلی در عمل تحریم‌ها کارساز واقع نشد و کاملا خنثی شد.

کاردان سازه‌های فلزی با اشاره به تاثیر سازه جدید بر محصول بلوم خاطرنشان کرد: بهبود کیفیت محصول بلوم در حوزه وظایف نت سازه‌ها نمی‌باشد، اما یقینا پس از تعمیرات اساسی و مناسب، تداوم تولید با اطمینان بالاتری انجام می‌شود.

دامن‌پاک درباره تاثیر گرمای هوا و ویروس کرونا بر روند اجرای پروژه گفت: گرمای هوا با استفاده از تجهیزات سرمایشی (هواسازها) کمی قابل تحمل بود، اما نگرانی ما بیشتر در خصوص شیوع ویروس کرونا بود که با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به لطف خداوند و همت کارکنان تلاشگر هیچ‌گونه خطری نیروها را تهدید نکرده و گرفتار بیماری نشدند.

وی درباره‌ استفاده از تجربه تعویض و ساخت چنین سازه‌ای در دیگر نقاط شرکت اذعان داشت: در نقاطی که خوردگی بر اثر تر و خشک شدن و رطوبت وجود دارد، می‌توان از تجربه چنین تعمیراتی، استفاده کرد.

کاردان سازه‌های فلزی خاطرنشان کرد: با گذشت یک‌ سال از ساخت، نصب و به کارگیری سازه‌ یاد شده همچنان با توان و بدون بروز مشکل به کار خود ادامه می‌دهد.

دامن‌پاک در پایان با تشکر از زحمات همکاران خود گفت: جا دارد از مهندس محمود لندی معاون بهره‌برداری، مهندس محمد مهدی شریف شاذیله مدیر بخش فولادسازی، مهندس فرخ جعفری مدیر بخش تعمیرات و نگهداری، مهندس ذاکر مدیر و مهندس کلامی‌زاده رئیس واحد سازه‌های صنعتی و مهندس قاسمی در بخش تولید و همچنین مجموعه مکانیک به مدیریت مهندس کلانتر و مهندس صادقی، مجموعه برنامه‌ریزی گروه مهندس شعبانی و مهندس احمدی، مجموعه بازرس فنی دکتر حسینی کلورزی، مجموعه دکتر کلانتریان کارگاه مرکزی در ساخت تیرهای ۸۰۰ دابل جان، مجموعه مهندس اعتمادی‌فر در مدیریت ساخت، مجموعه‌ مهندس فروهی در قسمت نسوز، تقدیر و تشکر ویژه کنم. در واقع این تعمیرات با توجه به تخصص و اقتدار هر کدام از عزیزان و به‌ صورت گروهی، بدون بروز حادثه جانی و تجهیزاتی به انجام رسید.


  • برچسب ها