دسته بندی : فولاد و آهن    |    کد خبر : 6377
یکشنبه 01 آبان 1401

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: فولاد ایران به 56 کشور صادر می شود، که عراق با سهم 21 درصدی بزگترین بازار مقصد صادراتی فولاد و محصولات فولادی کشورمان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش فولاد خبر به نقل از خبرگزاری آریا؛ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: بیشترین میران صادرات فولاد و محصولات فولادی کشورمان با سهم 21 درصدی  به کشور عراق اختصاص دارد، که بیش  از یک‌پنجم  میزان صادرات این محصولات  بوده است.

امیر صباغ در ادامه گفت: اندونزی با 15.3 درصد، چین با 15.1 درصد، تایلند 9.4 درصد، عمان 8.1 درصد، امارات 7.8 درصد، ترکیه 4.6 درصد و غنا 2.9 درصد، دیگر مقاصد صادراتی تولیدکنندگان بزرگ فولاد کشور بودند.

وی با اشاره به اینکه فولاد ایران به مقصد 56 کشور صادر شده است، بیان کرد: صادرات فولاد ایران برای دومین ماه متوالی صعودی بوده و به 767 هزار تن در شهریورماه رسیده که بالاترین سطح 2 سال اخیر است.

وی ادامه‌ داد: با این وجود، بازار جهانی فولاد از نظر قیمتی زیر فشار روسیه و افت تقاضای چین قرار داشته و احتمال دارد دولت برقراری مجدد معافیت مالیات صادراتی فولاد را که در قانون بودجه 1401 محدود شده، در قالب مصوبه سران یا یک لایحه ویژه، مجدد برقرار کند.

 شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی ایران موفق به صادرات پنج میلیارد و 629‌میلیون دلاری انواع محصولات این بخش از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه شدند.

در این مدت بیشترین میزان صادرات مربوط به زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با بیش از 2 میلیارد و 587 میلیون دلار بوده است که 45.9 صادرات محصولات این بخش را به خود اختصاص داده است.