دسته بندی : معدن و صنایع معدنی    |    کد خبر : 5856
پنجشنبه 04 شهريور 1400

رئیس سازمان صمت استان اصفهان گفت: استان اصفهان، جایگاه نخست پروانه بهره‌برداری صادر شده در کشور را دارد و در بخش معدن بیش از ۵۸ هزار نفر اشتغال دارند.

ایرج موفق، به تشریح عملکرد سازمان صمت استان اصفهان از شهریور سال گذشته تا تیر ماه امسال پرداخت و اظهار داشت: در امور صنایع، صنایع معدنی و سرمایه‌گذاری ۵۶۴ پروانه بهره‌برداری صادر شده که سرمایه مجوز آن ۱۸۲ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۶۶۴ میلیون ریال است که این پروانه‌های بهره‌برداری اشتغال ۱۲ هزار و ۶۰۴ نفر را به همراه داشته است. همچنین صدور تمام پروانه‌ها به تایید سازمان محیط زیست استان اصفهان رسیده است و استان اصفهان جایگاه نخست پروانه بهره‌رداری صادرشده در کشور را دارد.

وی در ادامه افزود: هزار و ۴۴۹ جواز تاسیس صادر شده است که سرمایه مجوز آن ۴۱۶ میلیون و ۶۹۹ هزار و ۲۰۰ میلیون ریال است و زمینه اشتغال ۴۱ هزار و ۵۶۲ نفر فراهم شده است که جایگاه دوم را در این زمینه در کشور به دست آوردیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به ۱۱۰ طرح توسعه صادر شده اشاره کرد و گفت: سرمایه مجوز طرح‌های توسعه ۳۲ میلیون و ۹۱۴ هزار و ۲۲۳ میلیون ریال است که به اشتغال سه هزار و ۹۸۰ نفر منجر شده است.

موفق با اشاره به اینکه فعالان حوزه صنعت و معدن در اصفهان کارشناسان و متخصصین صنعت کشور هستند، عنوان کرد: در بازه زمانی یاد شده یک جواز تاسیس دانش‌بنیان با سرمایه ۶۶ هزار و ۱۷۰ میلیون ریال با زمینه اشتغال ۱۵ نفری هم صادر شده است.

وی، به ۱۶ پروانه بهره‌برداری دانش‌بنیان هم گریزی زد و تصریح کرد: این پروانه‌ها با سرمایه مجوز ۴۰۳ هزار و ۶۲۱ میلیون ریال زمینه اشتغال ۲۴۷ نفر را فراهم کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، معافیت ماشین‌آلات را از شهریور سال گذشته تا تیرماه سال جاری ۳۱۷ فقره اعلام کرد و توضیح داد: این معافیت ماشین‌آلات به ارزش ۱۰۲ میلیون و ۴۶۹ هزار و ۶۱۹ دلار است و معافیت مواد اولیه طبق (ماده ۱۲۱)، سه فقره است که ۶۶۰ هزار و ۳۰۱ دلار ارزش دارد.

موفق در خصوص مجوزهای صادره اکتشاف خاطرنشان کرد: ۶۴۸ درخواست اکتشاف به همراه ۵۳ پروانه اکتشاف و ۲۰ گواهی اکتشاف صادر شده است که ذخیره قطعی گواهی‌نامه کشف پنج میلیون و 613 هزار و 205 تن است و هزینه عملیات آن ۶۳۹.۱۵۹ میلیون ریال است.

وی، به ۳۲ اجازه برداشت معدن صادره به میزان استخراج ۶۶۰ هزار و ۲۰۰ تن اشاره‌ای کرد و افزود: اجازه برداشت معدن صادره (طرح‌های عمرانی) ۱۲ فقره است که میزان ۸۷۲ هزار و ۵۰۰ تن استخراج را به همراه داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: استان اصفهان جایگاه نخست معادن فعال در کشور را دارد و میزان استخراج اجازه برداشت معدن صادره چهار میلیون و  ۲۵ هزار تن است.

در زمینه آموزش و پژوهش و توسعه تجارت ۱۰۹ هزار و ۳۸۶ پروانه کسب صادر شده که ۶۱۶ فقره آن به صورت موقت، ۳۱ هزار و ۲۰۷ فقره عادی و ۹۸۵ فقره ایثارگری است که در کل ۳۲ هزار و ۱۹۲ پروانه کسب صادر شده است.

وی مجوز شرکت‌های پخش کالا را ۳۹ فقره اعلام کرد که به اشتغال هزار و ۵۳ نفر منجر شده است.

رئیس سازمان صمت استان اصفهان به ۳۱۹ کارت بازرگانی جدید در نه ماه اخیر اشاره کرد و افزود: در این مدت ۶۱۱ کارت بازرگانی هم تمدید شده است.

موفق، ثبت سفارشات واردات کالای استان اصفهان را ۱۴ هزار و ۴۶۰ مورد دانست و بیان کرد: ارزش ثبت این سفارشات 45 هزار و 39 میلیون دلار است.

به گفته وی، وزن صادرات از استان اصفهان چهار هزار و ۶۴۱ هزار تن و به ارزش ۱۷.۸۳۴ میلیون دلار و وزن واردات به استان اصفهان ۱۲۵ هزار تن به ارزش 6 میلیون و 234 دلار است.

بر اساس گزارشی از ایراسین، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در پایان تعداد کل بازرسی انجام شده را ۸۰ هزار و ۵۱۴ مورد دانست و تعداد کل پرونده‌های متشکله را هفت هزار و ۳۹۲ فقره اعلام کرد.