دسته بندی : فولاد و آهن    |    کد خبر : 5847
سه شنبه 02 شهريور 1400

امروز واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی به این‌‌ باور رسیده‌اند که توسعه پایدار در گرو حفظ محیط زیست است؛ در این راستا، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که در تلاش برای دستیابی به سهم بیشتر از زنجیره ارزش فولاد بوده و حفظ محیط زیست را در اولویت برنامه‌های اجرایی خود قرار داده است.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای دستیابی به توسعه پایدار، صیانت از محیط زیست را جزو برنامه‌های اصلی خود قرار داده است. این برنامه شامل تمامی حوزه‌های مرتبط با محیط زیست اعم از حفظ حیات وحش تا کاهش آلایندگی‌ها می‌شود. 

اما چرا گل‌گهر پیشتاز طرح جامع محیط زیست شده است؟ شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در حال توسعه معدن تا محصول نهایی فولاد است و تلاش می‌کند سهم خود در زنجیره ارزش را افزایش دهد. این برنامه به صورتی است که در سال های اخیر  مجموعه گل گهر در تمامی بخش ها در جهت توسعه پایدار وارد سرمایه گذاری شده تا نقش ۳۰ درصدی خود در زنجیره ارزش فولاد را افزایش داده و به عنوان یک مجموعه معدنی یکه‌تاز بازار شود.

این موضوع را می‌توان در بررسی نماد «کگل» نیز به خوبی مشاهده کرد. توسعه فعالیت‌های گل‌گهر استقبال سهامداران از این نماد را افزایش داده و‌ همین موضوع باعث می‌شود تامین نقدینگی برای طرح‌های توسعه با دغدغه کمتری انجام شود. 

حال در راستای توسعه فعالیت‌ها، اجرای طرح جامع محیط زیست می‌تواند به رشد هرچه بیشتر گل‌گهر بینجامد.

گل‌گهر در حوزه آب با اجرای طرح‌های تصفیه فاضلاب و بازیابی آب و در کنار این موضوع ابرپروژه انتقال آب خلیج فارس سعی بر آن داشت تا گام‌های اصلی در حوزه آب را برداشته تا در پی ایجاد بحران آب در بخش تولید با مشکل همراه نشود.

در کنار موارد یاد شده در حوزه‌های هوا و خاک نیز این مجموعه با ارتقای سطح واحد تحقیق و‌ توسعه سعی بر آن دارد با کمترین سطح ایجاد آلایندگی به بهره‌برداری از معادن بپردازد. به هر حال موضوع ریزگردها از مواردی است که می‌‌تواند منجر به آلودگی هوا شود. 

استخراج مهندسی شده در چارچوب قوانین محیط زیست نیز می‌تواند آسیب به محیط را کاهش دهد. اتفاقی که سال‌ها موضوعی برای تقابل بخش معدن و محیط زیست بود، اما امروز طرح جامع محیط‌ زیستی گل‌گهر می‌تواند نقطه اتصال معدن به محیط زیست را بیش از گذشته پررنگ کرده و تقابل را به تعامل هرچه بیشتر تبدیل کند. 

دلیل اصلی ورود گل‌گهر به طرح‌های زیست محیطی و اجرای طرح جامع در این بخش را باید در تغییر نگاه مدیریتی مشاهده کرد. برنامه مدیریتی جدید گل‌گهر به این دیدگاه رسیده است که افزایش بهره‌وری از مسیر حفظ و توسعه محیط زیست می‌گذرد. هرچند ارتقای دانش فنی در افزایش بهره‌وری بسیار مهم است و گل‌گهر در این زمینه با توسعه دانش فنی در حوزه بومی‌سازی به موفقیت‌های بسیاری دست یافته، اما این مجموعه به این نقطه رسیده است که افزایش بهره‌وری با ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی میسر می‌شود. 

درواقع دلیل اصلی گل‌گهر برای اجرای طرح جامع محیط زیست می‌تواند دستیابی به بهره‌وری را سرعت بخشد. اتفاقی که با افزایش تولید منجر به افزایش درآمد نیز می‌شود. 

فراموش نکنیم کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های پاک نیز می‌تواند در این برنامه جامع قرار گیرد. موضوعی که در یک سال اخیر بسیار مهم و امروز با وجود قطعی‌های برق و کاهش مصرف در واحدهای فولاد‌سازی می‌تواند به دغدغه‌ای مهم تبدیل شود. توجه ویژه به تامین انرژی و کاهش مصرف می‌تواند بخشی از نگرانی‌ها درباره کاهش تولید را برطرف کند. درواقع برنامه جامع محیط زیست زمانی موفق خواهد بود که تمامی این موارد را در برگرفته و اهداف پیش‌بینی شده را محقق کند.

با اجرایی شدن این طرح می‌توان شاهد کاهش تخریب‌های زیست محیطی در هنگام استخراج و همچنین حفظ گونه‌های حیات وحش‌ در منطقه بود، موضوعی که از سوی فعالان زیست‌محیطی بارها مورد انتقاد قرار گرفته است اما با اجرای طرحی کارشناسی شده می‌توان در کنار معدنکاری شاهد حفظ محیط زیست بود. 

در سویی دیگر و در بخش آب و انرژی نیز علاوه بر کاهش مصرف، گل‌گهر به صرفه‌جویی اقتصادی در حوزه‌های یاد شده دست پیدا می‌کند.

بر اساس گزارشی از تیتر 20، مجموعه‌های بزرگ معدنی جهان امروز به موازات فعالیت‌های خود، برنامه‌های زیست‌محیطی را اجرا می‌کنند تا کمترین آسیب به محیط وارد شود. از سویی دیگر، در حوزه صنایع معدنی به ویژه فولاد نیز، بزرگان این صنعت به دنبال تولید فولاد سبز هستند تا برنامه کربن صفر را محقق کنند. گل‌گهر نیز با اجرای این طرح جامع می‌تواند پا به پای بزرگان معدن جهان در مسیر توسعه گام بردارد.