دسته بندی : اقتصادی    |    کد خبر : 5743
دوشنبه 28 تير 1400

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران، دلایل لغو معاملات شمش فولاد و لزوم رشد عرضه‌های سلف فولاد را اعلام کرد.

سید جواد جهرمی در خصوص لغو معاملات شمش فولاد در دو هفته گذشته، شرایط معاملات فولاد و راهکارهای بازگشت آرامش و تعادل به بازار توضیحاتی را ارائه داد و اظهار داشت: در هفته قبل حدود ۱۰ هزار تن شمش برای عرضه به بورس کالا ارسال شده بود که قطعا این حجم از عرضه نمی‌توانست به بازار کمک کند؛ در روز گذشته نیز بالغ بر ۱۱ هزار تن شمش ارسال شده بوده که طبیعتا این عرضه نیز نمی‌توانست به بازار کمک کند؛ ضمن اینکه این حجم از عرضه طبعا منجر به کشف نرخ منصفانه نمی‌شود.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در ادامه افزود: در هر دو هفته مکاتباتی با وزارت صمت صورت پذیرفته است که با توجه به اینکه وزارت صمت اعلام می‌کند بر وضعیت تولید و موجودی انبار شرکت‌ها اشراف دارد، انتظار می‌رفت به سرعت ظرف یک هفته گذشته نسبت به برنامه‌ریزی عرضه‌ها اقدام عاجل انجام شود.

وی اذعان کرد: در حال حاضر بازار با یک شوک در طرف عرضه مواجه است و باید نسبت به برطرف کردن آن، با انجام عرضه‌های مدت‌دار و سلف نسبت به اطمینان عرضه در آینده اقدام کرد.

جهرمی عنوان کرد: در این شرایط کاهش عرضه‌ها و عدم اطمینان از عرضه‌های با ثبات در آینده سبب افزایش تقاضا می‌شود. لذا مهم‌ترین اقدامی که باید انجام شود، این است که بتوان اطمینان عرضه در آینده را به بازار داد که عرضه‌های سلف می‌تواند به این موضوع کمک کند؛ همچنین این مسئله می‌تواند بخشی از تقاضای فعلی را نیز کاهش دهد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، امیدوار هستیم تمامی ذینفعان به سرعت نسبت به موضوع در حیطه وظایف و اختیارات خود اقدام کنند. در این میان با توجه به اینکه اختلال ایجاد شده در بازار از محل عرضه است باید به جای ایجاد بحث‌های فرعی، تمام سیاست‌ها بر افزایش عرضه متمرکز شود.

بر اساس گزارشی از صدا و سیما، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در پایان تصریح کرد: در شرایط فعلی نیز با توجه به کمیابی محصولات، خریداران مجبور به خرید با هر قیمتی خواهند بود که بتوانند جلوی بخشی از ضررهای آتی خود را بگیرند. در برخی از موارد مدیران طرح‌ها به ما مراجعه و اعلام کردند با توجه به وجود نداشتن دورنمای مناسب از عرضه محصولات و امکان تاخیر و تعویق طرح‌هایشان، تلاش دارند تا به هر قیمتی محصول خود را خریداری کنند؛ لذا باز هم تاکید می‌شود کنترل انتظارات در شرایط فعلی بیشترین کمک را به بازگشت بازار خواهد کرد.

منبع:فلزات آنلاین