دسته بندی :    |    کد خبر : 5523
سه شنبه 30 ارديبهشت 1399

عضو انجمن فولاد گفت: قیمت فولاد باید واقعی باشد و ارز سنا جایگزین ارز نیمایی شود.

به گزارش فولاد خبر، رضا شهرستانی درباره ابطال برخی از معاملات فولاد در بورس، اظهار کرد: به دلیل نیازی که در بازار وجود دارد خریداران قیمت بالا برای خرید ثبت می کنند، اما وزارت صمت به دلیل اینکه دستوری به دنبال تعیین قیمت است روی سقف قیمتی اقدام به ابطال معاملات بورس می کند.

عضو انجمن فولاد افزود: با اینکار تقاضا بازار بیشتر می شود و هر روز افزایش می یابد، اما پیش بینی می کنم با روندی که وجود دارد در آینده قیمت آزاد شود.

وی درباره پیشنهاد انجمن برای قیمت گذاری فولاد، گفت: پیشنهاد انجمن بر این است که مقدار حجمی که در بورس ارائه می شود در مجموع طی یک ماه ۲۰۰ هزار تن باشد، همچنین قیمت باید واقعی باشد یعنی به جای ارز نیمایی، ارز سنا (آزاد) جایگزین شود به دلیل اینکه اختلاف بین ارز نیما و سنا زیاد باشد که در حال حاضر این اختلاف به ۲۰ درصد رسیده موجب فساد، رانت و قاچاق می شود.

شهرستانی درباره اینکه برخی از کارخانجات تولیدی محصولات خود را به دلالان عرضه می کنند، بیان کرد: به دلیل نیاز هایی که است در کل زنجیره این موضوع وجود داشته به طور مثال در بخش ذوب بالای ۳۵ میلیون تن ظرفیت وجود دارد در صورتی که برنامه ریزی سال گذشته ۲۷ میلیون تن بود و امسال به ۳۰ تا ۳۲ میلیون تن رسیده است.

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه کمبودی که در مواد اولیه وجود دارد موجب شده زنجیره به مشکل بخورد، خاطرنشان کرد: همچنین به دلیل سرکوب قیمت شمش که قیمت آن واقعی نیست کل زنجیره از سنگ تا شمش متضرر می شوند.

وی تصریح کرد: هر چقدر به قیمت واقعی نزدیک تر شویم رانت از بین خواهد رفت که هم به نفع تولیدکننده و هم مصرف کننده است و عطش بازار فروکش می کند.


  • برچسب ها